Kanı Temizleyen Organ Hangisidir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kanı Temizleyen Organ Hangisidir?

Kanı temizleyen organ, vücudumuzdaki akciğerlerdir. Kan vücutta atardamarlarda, toplardamar ve kılcal damarlarda dolaşan, içeriği akıcı plazma ve alyuvar, akyuvar gibi hücrelerden meydana gelen kırmızı renkte hayati bir sıvıdır. Kanda bulunan hücreler bütün kanın yarısını meydana getirmelerine rağmen, eğer yan yana dizilirlerse yaklaşık dünyanın çevresini iki kez dolaşabilecek kadar yani 96,500 km'lik bir çizgi oluşturabilir. Kan kalpten dokulara vücuttaki metabolik olayların gerçekleştirilmesi için gerekli olan oksijeni taşıma gibi önemli bir görevi üstlenmiştir.


Vücutta kan nasıl temizlenir?


Vücutta pompa görevini üstlenen kalp sayesinde kan kapalı bir sistem içinde dolaşmaktadır. Sistem kalple dokular arasında ve kalple akciğerler arasında iki farklı şekilde işlev görür. Bunlar büyük dolaşım sistemi ve küçük dolaşım sistemi olarak ayrılır. Toplardamarlar getirdiği kanı kalbin sağ kulakçığına döker. Kan buradan sağ karıncığa geçer ve kalbin kasılmasından sonra akciğerlere gönderilir. Burada temizlenen kan, kalbe sol kulakçığa gider ve buradan karıncığa geçip, buradan kalp sayesinde vücuda pompalanır. Kanın kılcal damarlardan geçerken oksijen bırakması ve buradaki karbondioksiti alması sistem dahilinde gerçekleşir.

Kan oksijeni ve erimiş besinleri dokulara, damarlara götürürken bir yandan da buralardan aldığı karbondioksit nedeniyle yeniden kirlenir. Solunum yapılırken akciğerler karbondioksit dışarı atılır, vücuda dışarıdan oksijen alınır. Vücutta oksijeni taşıyan açık renkteki kan temiz olandır. Akciğerlere karbondioksiti taşıyan da koyu kırmızı renkte olan kirli kandır.

Vücudumuzda kanı temizleyen organ akciğer adı verilen, göğüs kafesi içinde yer alan organımızdır. Kalpten kan götüren atardamarlar, kalbe kanı getiren ise toplardamarlardır. Bu damarlar kılcal damarlar denilen damar ağıyla birbirine bağlıdır. Kirlenen ve kalbe geri dönene kan, buradan atardamarlar ile akciğere gönderilmektedir. Akciğerde solunumla birlikte temizlenen kanı toplardamarlar yeniden kalbe gönderir. Vücutta akciğer ve kalp arasında işte böylesine mükemmel bir uyum bulunmaktadır.

Kanı Temizleyen Organ Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Yapay Organ Nedir?

Yapay Organ Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çift Cinsiyet Organı

Çift Cinsiyet Organı

Kanı Temizleyen Organ Hangisidir?

Kanı Temizleyen Organ Hangisidir?

Sindirim Sistemi Organları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemi Organları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beş Duyu Organımız Nelerdir?

Beş Duyu Organımız Nelerdir?

Organ Türleri ve Özellikleri

Organ Türleri ve Özellikleri